ورق آلومینیم چیست

ورق آلومینیوم چیست

ورق آلومینیم چیست :  ورق آلومینیوم از جمله ورق های پرکاربرد غیر آهنی می‌باشد که در تنوع بالایی قابل تولید و استفاده می‌باشد. این نوع ورق ها در ضخامت های بسیار نازک هم به عنوان فویل کاربرد فراوانی در صنعت دارند. آلومینیوم فلزی سبک با نقطه ذوب پایین (حدود 700 درجه سانتیگراد) می‌باشد و در صنعت امروز که نسبت استحکام به وزن بسیار اثرگذار است، از آلومینیوم در مقدار زیادی استفاده می‌شود و استفاده از آن در حال گسترش نیز می‌باشد.

ورق آلومینیوم ۱۰۵۰

ایران در زمینه معدن آلومینا که ماده اولیه تولید آلومینیوم می‌باشد ذخایر بزرگی ندارد اما تعدادی کارخانه تولید آلومینیوم در سری‌های مختلف را انجام می‌دهد. این فلز و آلیاژهایش به طور کلی به دو دسته ریختگی (Castable) و کارپذیر (Wrought) تقسیم می‌شوند. آلیاژهای ریختگی آلومینیوم به دلیل خواص مناسب مذابشان برای ریخته گری قطعات مختلف مناسب تر هستند.

این دسته از آلیاژ ها به 9 گروه مختلف تقسیم می‌شوند که استانداردهای مختلفی برای نام گذاری آن‌ها استفاده می‌شود. همچنین دسته‌ی کارپذیر آلیاژهای آلومینیوم که پایه ساخت مقاطع مختلف آلومینیومی مثل ورق، پروفیل و … می‌باشد

گروه های ورق های الومینیم

به هشت گروه اصلی از گروه 1000 تا 8000 تقسیم بندی می‌شوند. گروه 1000 دسته تقریبا خالص آلومینیوم می‌باشد و به آلومینیوم خالص تجاری معروف است و گروه‌های 2000 تا 8000 شامل عناصر آلیاژی خاصی هستند به همین دلیل خواص و کاربردهای خاص خود را دارد. ورق های گروه 2000 تا 8000 به ورق آلومینیومی آلیاژی معروف هستند. آنالیز ورق‌های موجود در بازار ایران شامل گروه های 1000 تا 7000 می‌باشد.  برای تولید ورق آلومینیوم ابتدا باید تختال آلومینیوم تقریبا خالص تولید شود. کارخانه‌های آلومینیوم هرمزگان و ایرالکو اراک از بزرگترین تولید کنندگان آلومینیوم در ایران می‌باشند.

پس از تولید مذاب مورد نظر از آلومینیوم و کنترل ترکیبات شیمیایی آن با دستگاه‌های کوانتومتری مذاب به شکل تختال ها در قالب های عمودی با ابعاد مشخص ریخته می‌شود. تختال یا اسلب آلومینیوم پس از منجمد شدن از قالب خارج می‌شود. آلومینیوم در مقایسه با فولاد و مس فلزی بسیار نرم می‌باشد. به همین دلیل فرم دهی آن ساده‌تر می‌باشد. تختال ها تحت فشار غلطک‌ها ضخامتشان کوچک و طولشان زیاد می‌شود، اینکار تا رسیدن به ضخامت مورد نظر از ورق ادامه پیدا می‌کند.

 

خرید ورق آلومینیوم

 

تعداد زیادی واحد نورد آلومینیوم در ایران فعال هستند از جمله مهم‌ترین تولید کنندگان ورق آلومینیوم می‌توان به آلومینیوم اراک، آلومینیوم پارس و پارس آلومان کار اشاره کرد. ورق های تولیدی این کارخانه‌ها به صورت رول یا برش خورده موجود می‌باشد. ضخامت ورق های آلومینیوم معمولا از 2/0 تا 30 میلی‌متر می‌باشد. و در دو عرض معمول 100 تا 125 سانتی متر موجود می‌باشد. خرید ورق آلومینیوم بر حسب کیلوگرم انجام می‌شود و قیمت ورق آلومینیوم در بازار وابسته به میزان خلوص، ضخامت و برند آن دارد.

 

کاربرد ورق آلومینیوم

ورق آلومینیوم به آلومینیوم خالص تجاری معروف است و بیش از 99 درصد آن‌را آلومینیوم تشکیل داده است. این نوع ورق معمولا به شکل فویل در صنایع دارویی و غذایی کاربرد بسیار زیادی دارد. استحکام و خواص مکانیکی ورق آلومینیوم کمتر از گروه 2000 تا 8000 می‌باشد. معروف ترین نوع از این دسته ورق آلومینیوم 1050 می‌باشد که در ضخامت های مختلف تولید می‌شوند.

برای مشاوره خرید با شماره 09121053537 (رضا طاهری) تماس بگیرید .

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button