آلومینیوم در ساخت پیچ و مهره

کاربرد آلومینیوم در ساخت پیچ و مهره

آلومینیوم، در کنار فلزات دیگر بسیار مستعد خوردگیست و در صورتی که به موارد متالورژیکی اهمیت داده نشود؛ به سرعت آلومینیوم در نقش آند فداشونده قرار می‌گیرد و خورده می‌شود.بنابراین انتخاب این فلز به عنوان یک فلز اتصال‌دهنده و کاربرد آلومینیوم در ساخت پیچ و مهره بسیار چالش‌برانگیز است.

در شکل زیر نمونه‌ای از خوردگی پیچ آلومینیومی را می‌بینیم که می‌تواند اتفاق رایجی باشد اگر به موارد مربوط به خوردگی آلومینیوم اهمیت داده نشود.

آلومینیوم در ساخت پیچ و مهره
نمونه‌ای از خوردگی آلومینیوم بر روی سطح پیچ

آلومینیوم به علت داشتن انعطاف‌پذیری بالا، استحکام مناسب، سبک بودن و…، می‌تواند به عنوان پیچ و مهره، انتخاب فوق‌العاده‌ای باشد اما باید موارد مهمی را مورد توجه قرار دارد ، با توجه به اهمیت بالای صنایع هوافضا و کاربرد آلومینیوم در آن، مقدار کوچکی خوردگی، می‌تواند عواقب جبران‌ناپذیری به جا بگذارد.

نمونه‌ای از پیچ و مهره آلومینیومی
کاربرد آلومینیوم در ساخت پیچ و مهره

جنس آلیاژ مورد استفاده در پیچ و مهره معمولا آلومینیوم ۲۰۲۴، ۶۰۶۱ و یا آلیاژهای سری ۷۰۰۰ است که برای مشاوه خرید می توانید با شماره تماس 09121053537 (رضا طاهری) تماس بگیرید

آلومینیوم را به عنوان پیچ و مهره فقط بر روی فلزات خاصی می‌توان استفاده کرد از جمله:

فولاد پوشش‌دار

هرچند که هر فلزی اگر به صورت پوشش‌دار باشد می‌توانیم از آلومینیوم به عنوان اتصال‌دهندۀ آن استفاده کنیم ولی فولاد زنگ‌نزن با توجه به این‌که مقاومت بالایی در برابر خوردگی از خودش نشان می‌دهد؛ حتی در صورت خراشیدگی سطحی و از بین رفتن پوشش، باز هم می‌تواند فلز پایۀ مناسبی برای اتصالات آلومینیومی باشد.

برای جلوگیری از خوردگی آلومینیومی، بر روی آن‌ها، یک لایۀ مقاوم، پوشش داده می‌شود و تا زمانی که این لایه باشد، آلومینیوم در برابر هر نوع خوردگی مصون است.

پیچ و مهره آلومینیوم
چند نمونه از پیچ‌های آلومینیومی

به عنوان مثال فلز پایه می‌تواند فولاد گالوانیزه شده باشد. ورق گالوانیزه مقاومت بالایی در برابر خوردگی دارد اما با گذشت زمان پیوند بین سطح فولاد و پوشش گالوانیزه کم می‌شود بنابراین می‌توانیم انتخاب‌های دیگری هم داشته باشیم.

به دلیل قیمت مناسب‌ گالوانیزه نسبت به سایر پوشش‌ها، معمولا از همین نوع پوشش استفاده می‌شود.

آلومینیوم

با توجه به یکسان بودن سطح فلز پایه و اتصال، هیچ کدام از دو فلز در مقایسه خوردگی، نسبت به یک‌دیگر ارجحیت پیدا نمی‌کنند.

اتصالات آلومینیوم لزوما بهترین اتصال نیستند و موارد محدودکنندۀ زیادی دارند از جمله مقاومت برشی بسیار پایین آلومینیوم که موارد مصرف این نوع اتصال را به شدت محدود می‌کند.

اتصال‌دهنده‌های غیرفلزی

این نوع از اتصال‌دهنده‌ها شاید مقاومت اتصالات فلزی را نداشته باشند ولی با توجه به این‌که در این اتصالات دغدغۀ خوردگی وجود ندارد در بسیاری از موارد کاربرد دارند از جمله صنایع غذایی و پزشکی.

پیچ‌های پلاستیکی
پیچ‌های غیر فلزی

برای مشاوره خرید آلومینیوم با شماره تماس 09121053537 (رضا طاهری) تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button