کابرد آلومینیوم در حمل و نقل

کابرد آلومینیوم در حمل و نقل : یکی از کاربرد آلومینیوم ، استفاده ازآلومینیوم و آلیاژهای آن در ساخت در صنایع هواپیمایی است.

حتی امروزه که کاربرد تیتانیوم و آلیاژهای آن در این زمینه زیاد شده، ۷۰ درصد از بدنه‌ اصلی هواپیماهای صنعتی از آلومینیوم و آلیاژهای آن ساخته می‌شود و بدون آلومینیوم، ناوبری هوایی صرفه‌ی اقتصادی ندارد.

صنعت خودروسازی نیز بسیار به آلومینیوم وابسته است. ریخته گری موتور خوردوها، چرخ‌ها، رادیاتورها و بدنه‌ی خودروها از آلومینیوم است. عموما از آلیاژهای سری ۵۰۰۰ و ۶۰۰۰ به خاطر داشتن ویژگی‌هایی از جمله استحکام مناسب همراه با مقاومت به خوردگی خوب، چقرمگی بالا و قابلیت جوش کاری خوب، برای تولیدات معمول استفاده می‌شود. در هواپیماسازی، آلیاژهای سری ۲۰۰۰، ۷۰۰۰ و ۸۰۰۰ ارجحیت دارند.

کابرد آلومینیوم در حمل و نقل

صنایع هوافضا

آلیاژهای آلومینیوم به سبب مقاومت بالا در برابر کشش به نسبت وزن کم آن، استفاده زیادی در ساخت هواپیماهای تجاری و نظامی دارند. آلومینیوم ماده برتر استفاده شده در هواپیماست که از ۵۵ تا ۸۱ درصد کل وزن آن را تشکیل می‌دهد.
نسل جدید آلیاژهای آلومینیوم- لیتیومی، وزن هواپیما را ۲۵ درصد کاهش می‌دهد. این آلیاژها دارای چگالی کمتر،‌ چقرمگی بالا و مقاومت دربرابر تخریب بیشتری نسبت به مواد به‌کار رفته قبلی در صنعت هوا-فضاست. نخستین نسل آلیاژهای آلومینیوم-لیتیومی در صنایع هوافضا و صنایع دفاع به‌کار رفته‌اند. این آلیاژها اولین‌بار در ایرباس ۳۸۰ A مورد استفاده قرار گرفتند. پس از آن بوئینگ۷۸۷ مورد تحول قرار گرفت و از این آلیاژ در تولید محصولات خود بهره برد .استفاده از آلیاژهای آلومینیوم-لیتیومی در هواپیماسازی نسبت به مصرف کامپوزیت‌‌ها، مصرف سوخت را ۲۷-۲۲ درصد و وزن هواپیما را ۱۰-۶ درصد کاهش می‌دهد. درعین‌حال مقاومت به خوردگی و ساختار بدنه هواپیما ۱۰۰ درصد بهبود می‌یابد. به‌نظر می‌رسد با ورود نسل جدید آلیاژهای آلومینیوم-لیتیومی به بازار آینده مثبتی در انتظار صنایع هواپیماسازی باشد.

صنایع دریایی

آلومینیوم موارد استفاده‌های زیاد و متنوعی در صنایع کشتی سازی دارد. علت استفاده آلومینیوم در این صنایع وزن سبک، مقاومت بالا و ایستادگی آن در برابر خوردگی است. آلیاژهای آلومینیم گروه ۶۰۰۰ استحکام و مقاومت به خوردگی خوبی در سازه‌های دریایی دارند. بازار استفاده از آلومینیوم به خصوص در قایق‌های تندرو بیشتر است. مهمترین و بزرگترین پتانسیل استفاده از آلومینیوم در این صنعت، کشتی‌های مخصوص حمل مسافر و بار است که می‌خواهند از سرعت زیادی نیز برخوردار باشند.

صنایع حمل و نقل ریلی

مقاومت بالا به نسبت وزن کم آلومینیوم سبب می‌شود که از آن در ساخت قسمت‌های چرخشی قطارها استفاده شود که به قطار اجازه می‌دهد تا سوخت و بار بیشتری را حمل نماید. آلومینیوم اغلب در برابر زنگ زدن مقاوم است که باعث می‌شود بتوان از آن در مصارف طولانی مدت استفاده نمود. آلومینیوم در این صنعت، مصارف متنوع و گوناگونی دارد که می‌توان به ساخت واگن‌های حمل بار و مسافر، لوکوموتیوها و مترو اشاره کرد. ریل‌هایی از جنس آلومینیوم می‌توانند در انواع سیستم ریل مغناطیسی گسترش یابند. در ترن‌های سریع السیر نیز که برای حمل مسافر از آنها استفاده می‌شود از آلومینیوم بهره می‌گیرند.

برای مشاوره خرید با شماره 09121053537 (رضا طاهری) تماس بگیرید .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button